Iako postoji tek godinu i po, fabrika za prikupljanje i reciklažu otpadnog ulja "Delta petrol", prva u Srbiji, dokazala se radom i poslovanjem i van naših granica. Nedavno joj je pripalo i najviše evropsko priznanje za kvalitet. "Delta petrol" jedna je od 24 fabrike iz celog sveta čiji proizvodi i usluge po oceni Evropske biznis asocijacije u Oksfordu, odgovaraju vrhunskom kvalitetu koji propisuju evropski standardi. Na samitu lidera Asocijacije u Velikoj Britaniji ovoj kompaniji uručena je statua i povelja za kvalitet poslovanja, a njenom vlasniku i direktoru Mladenu Genčiću, titula menadžera godine. Uz to dobila je i licencu koju će na svojim proizvodima, moći da koristi narednih pet godina.
Iako postoji tek godinu i po, fabrika za prikupljanje i reciklažu otpadnog ulja "Delta petrol", prva u Srbiji, dokazala se radom i poslovanjem i van naših granica. Nedavno joj je pripalo i najviše evropsko priznanje za kvalitet.
"Delta petrol" jedna je od 24 fabrike iz celog sveta čiji proizvodi i usluge po oceni Evropske biznis asocijacije u Oksfordu, odgovaraju vrhunskom kvalitetu koji propisuju evropski standardi. Na samitu lidera Asocijacije u Velikoj Britaniji ovoj kompaniji uručena je statua i povelja za kvalitet poslovanja, a njenom vlasniku i direktoru Mladenu Genčiću, titula menadžera godine. Uz to dobila je i licencu koju će na svojim proizvodima, moći da koristi narednih pet godina.
- To nam je veliki podstrek. Mi smo porodična kompanija u kojoj supruga i sin daju veliki doprinos. Solidan smo primer kako se velikim radom i dobrom poslovnom politikom može uspeti i van granica - ističe Genčić, koji je prvi u Srbiji prepoznao potrebu za sakupljanjem i reciklažom otpadnog ulja sa brodova i čamaca, ali i iz drugih otpadnih materijala u regionu.
U momentu kada je sazrevala ova ideja, od Bezdana do Prahova nije postojalo pristanište na kojem bi se plovila rešila običnog, ali i opasnog otpada, a godišnje ih samo u kladovskom sektoru Dunava prođe i preko 10.000. Neretko, otpad je završavao u Dunavu, nanoseći velike štete flori i fauni ovog kraja. Sada se u ovom postrojenju preradi i reciklira oko 1.000 tona rabljenog ulja i emulzije. Osim što prikuplja i reciklira otpad, "Delta petrol", sa svoja 24 radnika, bavi se i transportom, logistikom, kao i skladištenjem nafte i naftnih derivata u zemlji i u regionu.
- Kod nas brodovi, na jednom mestu, mogu da se snabdeju gorivom i istovremeno se oslobode otpada. Planiramo da povećamo proizvodne, prijemne i skladišne kapacitete. Otvorićemo novo postrojenje za preuzimanju otpada, dogradićemo deo pristaništa, jer je postalo premalo zbog dužine zadržavanja brodova, a planiramo i izgradnju jedne vrste rafinerije odnosno sistema koji bi izvršio vrhunsku reciklažu otpadnih ulja kapaciteta do 1.000 tona mesečno - dodaje prvi čovek "Delta petrola". Za investiciju vrednosti oko 3,6 miliona evra, namerava da konkuriše kod fondova Evropske unije.
- Ako nas podrže fondovi Evropske unije krenuli bismo sa pripremnom dokumentacijom još ove godine, a ako budemo morali da se oslanjamo na svoja sredstva, za nove projekte ćemo sačekati do sledeće godine - kaže Genčić.
Priznanja
Za projekat sistema za reciklažu otpadnih ulja "Delta petrol" je dobio priznanje za društvenu korisnost "Aurea 2012", "Povelju za kvalitet poslovanja 2012" i statuu "Biznis partner godine".